Romuald Traugutt został aresztowany przez rosyjską policję w kwietniu 1864 roku w swojej warszawskiej kwaterze. Początkowo był przetrzymywany na Pawiaku, a później więziono Go w X Pawilonie Cytadeli Warszawskiej. Próbowano wydobyć z Niego informacje dotyczące dowództwa Powstania Styczniowego, jednakTraugutt nie wydał nikogo. W czasie jednego z przesłuchań wypowiedział słynne zdanie.
IDEA NARODOWOŚCI JEST TAK POTĘŻNA I CZYNI TAK WIELKIE POSTĘPY W EUROPIE, ŻE JEJ NIC NIE POKONA.
W lipcu 1864r. Audytoriat Polowy wydał wyrok. Traugutt został zdegradowany i skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano przez powieszenie w okolicy Cytadeli Warszawskiej 5 sierpnia 1864r.
Wraz z Nim stracono członków Rządu Narodowego z czasu Powstania Styczniowego:
Rafała Krajewskiego
Józefa Toczyskiego
Romana Żulińskiego
Jana Jeziorańskiego
– 153 lata temu, zaborca dokonał publicznej egzekucji naszych przywódców. Zgromadził w tym celu ponad 30 tys. warszawiaków i publicznie przy dźwiękach orkiestr wojskowych rozpoczęto egzekucję. Kiedy powieszono pierwszego powstańca – lud padł na kolana i śpiewał ,,Wielki Boże, wielki mocny, wielki a nieśmiertelny”. Lud Warszawy z wielkim bólem, troską wysłuchał tego, co zgotował im zaborca rosyjski.
W Stolicy na stokach Cytadeli warszawskiej pod Krzyżem Traugutta przy zbiegu ulic Sanguszki i Zakroczymskiej odbyły się 5 sierpnia 2017 r. uroczystości upamiętniające śmierć polskich przywódców.
W intencji wszystkich Powstańców Styczniowych odprawiona została Msza św. polowa.
Po Mszy św. złożono kwiaty i zapalono znicze.